Previous Team Lists
A special thanks goes out to Campbell Burnes News & Features Editor at Rugby News. I had asked Campbell to go though my list of players and to identify those that have gone onto higher honours, A BIG THANKS from us all at www.RollerMillsRugby.co.nz. If anyone else knows of other provincial reps, etc. to get in contact with Mike@RollerMillsRugby.co.nz
1947
Wilson Whineray (All Black Captain)
1948
King Country
Colin Meads (All Black Captain)
1950
King Country
Stan Meads (All Black)
1955
Auckland North
Roger Bailey (Kiwis, League)
Eric Wiggs (Kiwis, League)
Auckland North
Hedley Howarth (NZ cricketer)
1958
Auckland West
Grahame Thorne (All Black)
John Hart (All Black Coach)
Greg Denholm (Auckland)
Paul Rogers (NZ Softball)
Chris Kennings (North Harbour RU – Chairmen)
1966
Auckland West
Dennis Williams (Kiwis, League)
1968
Thames Valley
Shane Leach (Thames Valley)
Auckland East
Dane Sorensen (Kiwis, League)
Auckland North
Colin Farrell (Auckland, All Blacks)
1969
Waikato Rangers
Paul Koteka (All Blacks, Waikato)
Auckland East
Kurt Sorenson (Kiwis, league)
1970
Auckland East
Bryce Bevin (Auckland, New Zealand Universities)
James “Jimmy” Laughton (Hawkes Bay)
Auckland West
Grant McCurrach (Auckland)
Warren Booth (Auckland)
1971
Auckland West
Ivan Waterson (Auckland)
John McDermott (Auckland)
Gary Henley-Smith (Auckland, NZ sprint champion)
John Ackland (Auckland cricketer, top league coach)
Auckland East
John Drake (All Blacks, NZU, Auckland)
Nicky Allen (All Blacks, Auckland)
John Collinson (Auckland)
1972
Auckland East
Peter Corlett (Auckland, son of 1952 Olympic gold medallist Yvette Corlett nee Williams)
Richard Fry (Auckland, Counties)
King Country
Kevin Boreovich (All Blacks, King Country, North Harbour)
Auckland West
Jamie Buutveld (Auckland)
Gary Henley-Smith (as above)
1973
Waikato Rangers
Warwick Taylor (All Blacks, Canterbury)
Geoff Hines (All Blacks, Waikato)
Waikato Rovers
Bruce Hodder (Waikato)
Auckland West
Mike Barry (North Harbour, Northland)
Auckland North
Dean Kenny (All Blacks, Otago)
1974
Auckland West
Hugh McGahan (Kiwis Captain, League)
1975
Auckland West
Brian McClennan (Kiwis league coach)
Waikato Rangers
Grant Fox (All Blacks, Auckland)
Ian Wood (Manawatu, Auckland, North Harbour)
Brett McKillop (Bay of Plenty)
King Country
Glynn Meads (King Country)
Auckland North
Wayne Pivac (North Harbour)
Paul Feeney (North Harbour)
Auckland East
Dean Bell (Kiwis, League)
1977
Auckland West
Michael Jones (All Blacks, Auckland, Blues)
Counties
Paul McGahan (All Blacks, North Harbour)
Waikato Rovers
Warren Jennings (Waikato, Bay of Plenty)
Paul Hodder (Waikato)
1978
Duane Mann (Capt. NZ Kiwi’s)
1981
Counties
Greg Aldous (Counties coach)
Auckland North
Bill Wigglesworth (North Harbour)
Waikato Rangers
Walter Little (All Blacks, North Harbour, Chiefs)
Craig Innes (All Blacks, Auckland, Blues)
Lawrence Little (North Harbour, Fiji)
Auckland East
Craig Adams (Auckland)
Auckland West
Shane Howarth (All Blacks, Wales, Auckland, Blues)
Jason Hewett (All Blacks, Auckland, Manawatu)
Matthew Ridge (All Blacks, Auckland)
Mark Carter (All Blacks, Auckland, Blues)
1982
Auckland East
Brandon Jackson (Auckland)
Waikato Rangers
Craig Innes (as above)
Walter Little (as above)
Jamie Cameron (Hurricanes, Taranaki)
Auckland West
Matthew Webber (Auckland)
Jarrod McCracken
Thames Valley
David McCallum (Thames Valley)
Gavin McLiver (Thames Valley)
1983 – Whitianga (taken from tournament programme)
Thames Valley
Andrew Matijasevich (Thames Valley)
Gavin McLiver (Thames Valley)
Dean Moloney (Thames Valley)
Wayde Pyke (Thames Valley)
Waikato Rovers
Mark Innes (Waikato)
Counties
Karl Todd (NZ Colts)
1984
Auckland North
Gordon Simpson (North Harbour, Wellington)
Warren Burton (Chiefs, North Harbour)
Auckland East
Blair Pocock (NZ cricketer)
Mark Richardson (NZ Cricket, TV annoucner)
Waikato Rangers
Mark Innes (as above)
Counties
Craig Carter (Northland, Manawatu)
Thames Valley
Wade Pyke (Thames Valley)
1985
Auckland East
Bevan Leckner (Southland)
King Country
Mark Coll (King Country)
North Harbour
Steve Smith (Manu Samoa, North Harbour)
Boyd Gillespie (Chiefs, North Harbour)
Auckland West
Darren Kellett (Manu Samoa, Auckland, Counties)
Thames Valley
Blair Foote (Thames Valley, North Harbour)
Aaron McDonald (Thames Valley)
Scott McLeod (All Blacks, Chiefs, Waikato)
Waikato Rangers
Tommy Hayes (Cook Islands)
1986
Counties
Dion Lawson (Counties, Thames Valley)
Auckland West
Gene Ngamu (Kiwis league)
Adriaan Ferris (North Harbour, Northland)
Auckland East
Campbell Burnes (Manu Samoa, NZU, Thames Valley)
Paul Thomson (Blues, Auckland)
Scott Kirk (Auckland)
Thames Valley
Scott McLeod (as above)
Waikato Rovers
Greg Smith (Fiji, Chiefs, Waikato)
Auckland West
Aaron Pulman (Auckland, East Coast)
Craig McGrath (Cook Islands, Blues, Auckland, Northland, North Harbour)
Waikato Rangers
Jason Spice (Hurricanes, Wellington, NZU)
Tommy Hayes (as above)
1987
Auckland East
Jeremy Stanley (All Blacks, Highlanders, Blues, Auckland)
Ngapaku Ngapaku (Manu Samoa)
Auckland West
Cameron Rackham (Blues, Auckland)
Daniel Parkinson (Auckland NPC, Northland NPC, Highlanders, Otago NPC, North Harbour NPC, NZ 7’s)
Waikato Rovers
Greg Smith (as above)
Waikato Rangers
Kerry Williams (Thames Valley)
Jason Spice (as above)
Thames Valley
Dennis Hazelton (Chiefs, Waikato, Thames Valley)
Steve Trebilco (Thames Valley)
Dion Bennett (Thames Valley)
1988
Auckland East
Pita Alatini (All Blacks, Highlanders, Hurricanes, Chiefs, Crusaders)
Ben Willis (Auckland)
Esera Puleitu (Manu Samoa)
North Harbour
Troy Flavell (All Blacks, Blues, Chiefs, North Harbour, Auckland)
Grant Morris (North Harbour)
Thames Valley
Craig Foote (Thames Valley)
Dave Dillon (Thames Valley, Waikato)
Jeremy Paul (Wallabies)
Waikato Rovers
Justin Wilson (Bay of Plenty, Hawke’s Bay, NZ Sevens)
Auckland West
Nash Jack (Counties)
1989 – Whitianga (taken from tournament programme)
North Harbour
Troy Flavell (as above)
Billy Fulton (North Harbour)
Waikato Rovers
Marty Holah (All Blacks, Chiefs, Waikato)
Jono Gibbs (All Blacks, Chiefs, Waikato)
Thames Valley
Ryan Tohaia (Thames Valley)
Craig Foote (as above)
Keith Robinson (All Blacks, Chiefs, Waikato, Taranaki, Thames Valley)
Haydon Roe (Thames Valley)
Auckland West
Dale Rasmussen (Manu Samoa, Bay of Plenty)
Auckland East
Ben Willis (as above)
Romi Ropati (Manu Samoa, Highlanders, Auckland, Otago)
1990
Auckland East
Finau Maka (Tonga, Auckland, Hurricanes)
King Country
Paul Tito (NZ Maori, Taranaki, Hurricanes)
Matt Lord (North Harbour, Thames Valley)
Robert Hooper (Thames Valley)
Auckland West
Mike von Dincklage (Manu Samoa)
Dale Rasmussen (as above)
Doug Howlett (All Blacks, Hurricanes, Highlanders, Blues)
1991
Waikato Rangers
Keven Mealamu (All Blacks, Blues, Auckland)
Auckland East
James Christian
King Country
Quentin Brears (King Country)
Paul Tito (as above)
Auckland West
Kevin Senio (All Blacks, Bay of Plenty)
1992
Auckland East
Travers Bonney (NZU)
James Arlidge (Blues, Auckland, Northland)
Orene Ai’i (Blues, Auckland)
Auckland West
Gavin Williams (Manu Samoa, Southland)
Counties
Eliota Fuimaono (Manu Samoa)
North Harbour
Josh Blackie (Highlanders, Blues, Otago)
Waikato Rangers
Keven Mealamu (as above)
Simms Davison (Chiefs, Bay of Plenty)
1993
North Harbour
Lance Easton (Counties, Thames Valley)
Johnny Leota (Highlanders, Manawatu)
Auckland West
Pat Segi (Manu Samoa)
Waikato Rangers
Isaac Boss (Ireland, Chiefs, Waikato)
Regan King (All Blacks, Chiefs, Waikato)
Auckland East
Junior Pelesasa (Force, Reds)
1994
Auckland West
Sam Tuitupou (All Blacks, Blues, Auckland)
Ben Atiga (All Blacks, Blues, Auckland)
John Senio (Manu Samoa)
Paul Williams (Manu Samoa, Highlanders, Blues, Auckland, Canterbury)
North Harbour
Joel McKenty (Northland)
1995
Auckland East
Murray Williams (Bay of Plenty)
Nili Latu (Bay of Plenty)
Auckland West
Ben Atiga (as above)
Isa Nacewa (Fiji, Blues, Auckland)
DJ Forbes (NZ Sevens, Counties)
John Senio (as above)
Alando Soakai (Highlanders, Otago)
Paul Williams (as above)
Thames Valley
Blair Rawlins (Thames Valley)
Northland
Rhyan Caine (Northland)
North Harbour
Tusi Pisi (Manu Samoa, North Harbour)
James Dolphin (NZ Sprint Champion)
King Country
Nigel Neustroski (King Country)
Waikato Rangers
Kendrick Lynn (Highlanders, Southland)
1996
Bay of Plenty
Ruki Tipuna (NZ Maori, Bay of Plenty)
Waikato Rovers
Toby Lynn (Chiefs, Waikato)
Kurt Morath (Tonga)
Lance Hohaia (Kiwis league)
North Harbour
Anthony Boric (All Blacks, Blues, North Harbour)
King Country
Pehi Te Whare (Southland)
Ted Tauroa (Bay of Plenty)
Counties
Stephen Donald (All Blacks, Chiefs, Waikato, Counties)
Auckland West
Jamie Helleur (Manu Samoa, Blues, Auckland, North Harbour)
Troy Nathan (Counties)
Chris Siale (Waratahs)
Awanui Reeder (Singer, Nesian Mystik)
1997
Bay of Plenty
Jeremy Te Huia (Wairarapa-Bush)
Daniel Flynn (NZ cricketer)
Waikato Rangers
Brendon Leonard (All Blacks, Chiefs, Waikato)
Richard Kahui (All Blacks, NZ Maori, Chiefs, Highlanders, Waikato)
Dwayne Sweeney (Waikato)
Waikato Rovers
Mark Burman (Waikato, Bay of Plenty, Northland)
Lance Hohaia (Kiwis, League, NZ Warriors)
Auckland West
Sonny Bill Williams (All Blacks, Crusaders, Canterbury)
Brenton Helleur (Auckland)
Counties Manukau
Kieran Read (All Black Captain, Crusaders, Canterbury)
Onosa’i Auva’a (Blues, Auckland)
1998
Bay of Plenty
Willie Ripia (Hurricanes, Force, Waikato, Taranaki)
Tanerau Latimer (All Blacks, Chiefs, Bay of Plenty)
Waikato Rangers
Vern Kamo (Waikato)
North Harbour
Michael Mayhew (North Harbour)
Auckland West
Brenton Helleur (as above)
Auckland East
Isaia Toeava (All Blacks, Blues, Hurricanes, Auckland)
Sherwin Stowers (NZ Sevens, Blues, Counties)
Thomas Leuluai (Kiwis league)
Lio Taliu (Auckland)
1999
Bay of Plenty
Lance MacDonald (Bay of Plenty)
Waikato Rovers
Sam Christie (Waikato)
North Harbour
George Pisi (Blues, North Harbour, Taranaki)
Ben Te’O (Brisbane Broncos)
Auckland East
Sherwin Stowers (as above)
2000
Waikato Rangers
Quade Cooper (Reds, Australia)
Sean Maitland (Canterbury, Crusaders, British & Irish Lions, Scotland)
Auckland East
Luke Braid (Blues, Bay of Plenty)
North Harbour
Josh York (North Harbour)
King Country
Gabriel Wills (King Country)
Counties Manukau
Ash Moeke (Northland, Auckland)
Dean Cummins (Counties Manukau)
2001
Auckland East
Luke Braid (as above)
Auvasa Faleali’i (Auckland)
North Harbour
Ben Botica (North Harbour)
Waikato Rangers
Sean Maitland (Crusaders, Canterbury)
Auckland West
Bryce Heem (Northland)
Mike Harris (Reds, North Harbour, Australia)
Waikato Rovers
Trent Renata (Waikato)
Counties Manukau
Teddy Stanaway (Auckland)
2002
Auckland East
August Pulu (Counties)
Counties Manukau
Sean Polwart (Blues, Auckland)
2003
Bay Of Plenty
Kane Williamson (NZ Cricket)
Waikato Rovers
Declan O’Donnel (NZ 7’s & Waikato)
2004
North Harbour
Gareth Anscombe (Auckland, Chiefs)
Auckland West
Francis Saili (Blues, All Blacks)
2004
Auckland West
Bryn Hall (NZ under 20’s capt, Blues)
2005
North Harbour
Jorden Manihera (NZ Under 20’s, Blues)
Matt McGahan (Storm under 20’s)