2003 NRM Champion Team (tournament results below)
AUCKLAND EAST
- Moale Taufa
- Joseph Tupe
- Seles Math
- Karl Savelio
- Carlos Ulberg
- Viliamu Tuakalau
- Niki Dow
- Taylor Mosen
- Jordan Clark
- Stephen Van Gruting
- Jacob Anderson
- Mike King
- Michael Toetu
- Owen Seloti
- Ken Sio
- Nathan Symes
- Ben Seymour
- Henry Ngatuakana
- Loa Taufa
- Eteuati Togiatomai
- Tupou Laulile
- Sebastine Ikahihifo
Coaches: Deon Wagne, John Stowers, Keith Gayford Technical Manager: lan McKenzie |
Bay Of Plenty
- Daniel Taingahue
- Lawrence Rawiri
- Murray Aldridge
- Shane Rogan
- Wilhelm O’Brien
- Himiona Marr
- Cameron TeKuri
- Andrew Walker
- Te Amo McLean
10. Kane Williamson
- Warren Black
- Courtney Mita
- Denium Poroa
- Luke Willoughby
- Steve Honey
- Adrian Brown
- Chris Miller
- Michael Martin
- Mathew Fraser
- John-Chris Te Ngahue
- Kaha McLeod
- Cyrus Bush
Coaches: Bruce Jepson, Jeff Robb
Managers:Ian Spraggon, Andrew Spraggon |
NORTH HARBOUR
- Liam Brown
- Rory Blair
- Jamie McIntosh
- Dane Sorenson
- Sam Greenslade
- Michael Olsen
- Jamie Winks
- Daniel Foepua
- Matt Cochrane
10. Gareth Anscombe
- Kory Winters
- Raymond Daniels
- Richard Mills
- Isaiah Poupoupare
- Ty Smith
- Kieran Menzies
- Michael Lee
- Philippe McConnell
- Bryce Steel
- BJ Taulu
- Fraser Foster
- David Maber
Coaches: Stewart Ashworth, Mike Mills
Manager:Graham Catley Physio Chris Butler |
THAMES
- Matt Gwynne
- Jade Fielding
- Eli Lavery
- Michael Robinson
- Tenahi Cobbe
- Chevy McLaren
- Richard Tukaki
- Daniel Gee
- Craig Blackford
- Kurt Matiu
- Shay Perkinson
- Brett Avery
- Logan Handley
- Jessie Rogers
- Ben Speake
- Tyrrell Te Paa
- Bryce Cowley
- Marshall Van Jaarsveld
- Damien Ramsay
- Joe Ferguson
- Hayden Tutuki
- Chris Barlow
Coaches: Ian Troughton, Jim Bethall Managers: Neil Blackford, Colin Barlow |
AUCKLAND WEST
- Chris Pusi
- Peter Matthewman
- Eru Jackson
- Stewart McVinnie
- Halo Faiumu
- Vilikesa Ravudi
- Michael Po’uhila
- Quincey Pomare
- Sam Hiko
- Josh Stiles
- Mohammed Abdulle
- Dache Bradley
- Nio Strickland
- Josh Cooke
- Junior Ngaluafe
- Wesley Sio
17. Francis Saili
- Neemia King
- William Jackson
- Nathaniel Peteru-Barnett
- Lama Tu’u
- Finnbahr Boyle
Coaches: Gregor MacDonald, Lance Panoho
Managers: Lawrence Joseph Trainer Rob Daniel |
WAIKATO RANGERS
- Shaun Dixon
- Tainui Gage-Nepia
- Jai Davis
- Rayson Heke
- Kirt Smith
- Stuart Hooker
- Glen McIntyre
- Ricky Edwards
- Douglas Gage
- Kane Adams
- Nicholas Dyer
- Vinnie Phillips
- Shey Luke-Ellis
- Tama Brown
- Tyler Sao
- James Ensor
- Dane Shearman
- Samuel Van Der Valk
- Bryan Sweeney
- Motai Pakaru
- Michael Ogden
- Tainui Ford
Coaches: Bill Teka, Herwini Gage Manager Richard Edwards Strapper Allyson Teka |
WAIKATO ROVERS
- Dylan Thomas
- Te Ahu McGeorge
- Blake Hill
- Damian Brodie
- Cory McKinnon
- Te Arahi Rapana
- Brodie Locke
- Sefo Setefano
- Delroy Berryman
- Jacob Honiss
- Stormy McCarthy
12. Declan O’Donell
- Te Hurinui Murphy
- Joseph Henderson
- Nicholas Evans
- Ben Nowland
- James Wihongi
- Paora Anderson
- Anthony Mudford
- Cody Ryan-Bates
- Joseph Hurley
- Ryan Stewart
Coaches: Rob Begbie, Tony Morris
Manager: Phil Nock |
NORTHLAND
- Samuel Tatana
- Tyson Owen
- Bevan Guy
- Hakaraia Taniwha
- Raurangi Paokea
- Kelvin Warwick
- Quintin Hamilton
- Patrick Rawiri
- Beau Dickins
- Linn Hunapo
- Matangi Te Wake
- Frank Moses
- Tyler Hamilton-Wiki
- Liam Collins
- Daniel Bertz
- Pouri Hohaia
- Reece le Vavasour
- Tai Masters
- Junior Paparoa
- Harry Pirini
- Connor Clausen
- Jordan Wikitea
Coaches:Athol Rogers, Willie Rogers, Rob Hubbard |
KING COUNTRY
- Kevin Robertson
- Slye Stanley
- Coreylou Winikerei
- David Haitana
- Jay Matene
- Jayden Carr
- Patrick Bevin
- Kane Reihana
- Bradley Jones
- Jacinda Blakeway
- Paul Gernoefer
- Miles Harding
- John Rameka
- Rocky Morgan
- Texas Porima
- Henry Malaefilogia
- Pita Brown
- Jesse Scott
- Daniel Macdonald
- Tyrone Ferris
- Sidney Nikora
- Ricky Green
Coaches: Wayne Frazer, Raymond Monk
Managers:Jillian Harding, Nigel Bevin |
COUNTIES MANUKAU
- Chris Sherwin
- Masi Halauafu
- Rhys Davies
- Oliver Pullein
- Denvor Snowden
- Luke Graham
- Cohen Masson
- Turanga Taua
- Nafetalai Seluini
- Jason Toomer-Reti
- Thomas McCann
- Hazel Tubic
- Boynie Walker
- Nigel Munif
- Bundellu Aki
- Brad Muirson
- Tamaiti Hira
- Samuel Wilkinson
- Jamie Ali
- Benjamin Killgour
- Matthew Brown
- Abraham Phillips
Coaches: Jim Burns, Sue Chapman Manager Allan Jeffries Dordie Katu Trainer |
|
|
RESULTS
NRM Champion Shield – Auckland East
Friendship Cup – Bay of Plenty
Carson Cup – Waikato Rovers
Johnston Cup – Northland
Spraggon Cup – Waikato Rangers
Vancouver Cup – Auckland East
Joe Anderson Cup – Auckland East/Bay of Plenty
NRM Cup 4th Place – Northland
Day 1 Results 2003
Auckland East 45 Auckland West 3
King Country 0 BOP 99
Thames Valley 10 Waikato Rovers 49
Northland 24 Waikato Rangers 0
Day 2 Results 2003
Auckland East 69 Thames Valley 0
Northland 44 King Country 10
North Harbour 17 Auckland West 17
Counties Manukau 5 BOP 49
Day 3 Results 2003
North Harbour 44 Thames Valley 0
Counties Manukau 19 Northland 39
Auckland East 45 Waikato Rovers 10
Waikato Rangers 27 King Country 13
Day 4 Results 2003
Waikato Rovers 12 North Harbour 10
Waikato Rangers 58 Counties Manukau 0
Auckland West 58 Thames Valley 0
BOP 22 Northland 0
Day 5 Results 2003
Auckland West 34 Waikato Rovers 27
BOP 40 Waikato Rangers 12
Auckland East 49 North Harbour 12
King Country 22 Counties Manukau 19
Day 6 Results 2003
Waikato Rovers 49 King Country 7
North Harbour 8 Waikato Rangers 12
Auckland East 18 Northland 5
Auckland West 7 BOP 64
Day 7 Results 2003 (finals day)
9th – 10th place Counties Manukau 10 Thames Valley 7
7th – 8th place North Harbour 45 King Country 0
5th – 6th place Waikato Rangers 27 Waikato Rovers 0
3rd – 4th place Auckland West 17 Northland 8
1st – 2nd place Auckland East 18 BOP 12